U bevindt zich hier: Privatescan.nl > Meer informatie > Wat is een CT?
CT scan (Computer Tomograaf) bij Privatescan.

CT staat voor Computed Tomography oftewel Computertomografisch onderzoek. Tijdens een CT scan worden met behulp van röntgenstralen en computerberekeningen afbeeldingen van weefsels en organen gemaakt.

Tijdens het onderzoek draait een smal bundeltje röntgenstralen in enkele seconden om het lichaam heen. Het is afhankelijk van de samenstelling van het lichaamsweefsel hoeveel röntgenstralen worden doorgelaten. Een computer berekent hoeveel van de röntgenstralen zijn doorgelaten op iedere plaats in lichaam. Uit deze computerberekeningen worden beelden samengesteld die eruit zien alsof er plakjes van het lichaam of het orgaan zijn gesneden. Op een beeldscherm wordt steeds een afbeelding weergegeven. Deze afbeeldingen kunnen ook worden afgedrukt.

Het beeldscherm en de computer bevinden zich in een ruimte naast de onderzoekkamer. Van hieruit wordt de CT scanner bediend en vindt het verschuiven van de onderzoektafel voor iedere dwarsdoorsnede plaats.

Bij een aantal onderzoeken kan het noodzakelijk zijn om een contrastvloeistof te gebruiken.Deze wordt in een ader ingespoten via een infuusnaaldje, soms moet het contrastmiddel worden gedronken. Dit naaldje blijft enige tijd zitten. Indien een bijwerking optreedt, kan dit direct gebruikt worden om medicijnen toe te dienen die dit tegengaan.

Bijwerkingen en risico's
Contrastmiddel in de bloedbaan. Door verbetering van het contrastmiddel komen bijwerkingen tegenwoordig nog maar zelden voor. Als er toch bijwerkingen optreden, zijn die over het algemeen goed te behandelen. Jodiumhoudend water oplosbaar contrastmiddel is een andere vorm van jodium dan de jodium die gebruikt wordt om de huid te desinfecteren. Indien iemand allergisch is voor jodium op de huid, wil dat niet zeggen dat men ook allergisch op een injectie zal reageren. Bijwerkingen die na het inspuiten kunnen optreden zijn vooral: misselijkheid, galbulten en niezen.

Bij mensen met hartproblemen mag niet teveel vloeistof in een keer ingespoten worden; het is dus belangrijk om het bestaan van hartklachten te melden. Mensen met een slechte nierfunctie of met de ziekte van Kahler of Waldenström lopen kans op een verslechtering van de nierfunctie. Tabletten tegen suikerziekte (Glucophage / Metformin) dienen, in overleg met de behandelend arts, enkele dagen gestaakt worden.
Mensen die een allergische aanleg hebben of lijden aan astma of hooikoorts, hebben iets meer kans op bijwerkingen. Deze kans blijft echter zo klein, dat voorbereiding met medicijnen niet wordt aanbevolen. Wanneer bij iemand in het verleden een bijwerking is opgetreden en het gebruik van contrastmiddel opnieuw noodzakelijk is, dan kan een voorbereiding met medicijnen plaatsvinden. Deze voorbereiding bestaat meestal uit het innemen van tabletten Prednison en Tavegil. Verder kan er soms een ontsteking ontstaan van de ader waar de vloeistof ingespoten is; dit is goed te behandelen. Er zijn geen gegevens bekend over het effect van contrastmiddel op de rijvaardigheid.
Röntgenstraling
Het is bekend dat overmatig gebruik van röntgenstralen nadelig kunnen zijn voor de mens. Een onderzoek met röntgenstraling wordt daarom alleen gedaan als het nuttig en belangrijk is voor de medische behandeling of omdat voor een medische vraagstelling geen andere methode geschikt is. De röntgenonderzoeken bij Privatescan worden volgens een zogenaamd "Low Dose Protocol" uitgevoerd. In de regel betekent dit dat de hoeveelheid röntgenstralen die vrijkomen onder de 1mSv ligt. Dit ligt ter vergelijk ruim onder de hoeveelheid straling die een gemiddelde west Europeaan per jaar oploopt in de vrije natuur. Het is belangrijk zwangerschap of een vermoeden ervan vooraf te melden. Röntgenstraling kan schadelijk zijn voor het ongeboren kind.
Voorbereiding
De voorbereiding op het onderzoek is afhankelijk van het af te beelden lichaamsdeel en van het gebruik van contrastvloeistof; bovendien kunnen er verschillende procedures zijn bij verschillende klinieken waarmee Privatescan samenwerkt. Uw Privatescan coördinator zal u hierover voorafgaand informeren. Soms is het nodig om vóórhet onderzoek in de kliniek contrastmiddel te drinken.

De gang van zaken tijdens het onderzoek
Het onderzoeksapparaat, de zogenaamde CT scanner, bestaat uit een grote smalle kast, waarin zich de röntgenbuis en de meetinstrumenten bevinden. Voordat het onderzoek begint, neemt de patiënt plaats op een onderzoektafel. Deze onderzoektafel wordt in de ronde opening van de scanner geschoven, zodat het te onderzoeken lichaamsdeel zich midden in de opening bevindt. Het overige deel van de onderzoektafel steekt aan beide kanten uit de scanner.

Tijdens het maken van de opnames is te horen hoe de röntgenbuis (niet zichtbaar) om de tafel draait. Tijdens de opnames moet men stil blijven liggen. Bij onderzoek van de buik of van het bovenlichaam zal gevraagd worden de adem in te houden. Na iedere opname kan men even ontspannen, maar men moet wel in dezelfde houding blijven liggen.

Bij een aantal onderzoeken kan het noodzakelijk zijn om een contrastvloeistof te gebruiken. Deze wordt in een ader ingespoten via een infuusnaald, soms moet men het contrast middel drinken. Deze naald blijft enige tijd zitten. Indien een bijwerking optreedt, kan de naald direct gebruikt worden om medicijnen toe te dienen die dit tegen gaan. Het is niet altijd van tevoren te bepalen of een contrastmiddel nodig is. Soms wordt dit tijdens het onderzoek door de radioloog bepaald.

Het onderzoek duurt gemiddeld 15 minuten.

Na het onderzoek
Na het onderzoek kan men weer gewoon eten en drinken, tenzij hierover andere afspraken zijn gemaakt.

De uitslag
De uitslag van het CT scan onderzoek wordt u na afloop mondeling door de arts radioloog medegedeeld aan de hand van een monitorpresentatie. Omdat een CT onderzoek tot wel duizenden beelden oplevert, kan het voorkomen dat u op deze mondelinge uitslag enige tijd moet wachten daar de radioloog enige tijd nodig heeft voor de beoordeling. De onderzoeksresultaten worden u enige dagen later schriftelijk toegestuurd. Indien het CT onderzoek deel uitmaakt van een Total Body Scan zullen de resultaten aan het einde van de rapportage worden samengevat. Deze samenvatting zal door Privatescan ter vertaling aan een vertaalbureau worden aangeboden (aanvullende opdracht) en aan u worden toegestuurd. Gerichte CT scan rapportages worden uitsluitend tegen een extra vergoeding vertaald.

 
bel-ons-normaal
afspraak-normaal
blok-medicalfacts-normaal